ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 14088609
*
nr 1408 8609
Bob Matson
(f. 1945), Sverige
Bob Matson (b. 1945), Sweden. Instrumentbräda. Signed, dated -80. Gouache, 24x34 cm, outer dimensions including frame: 37x46 cm,
Instrumentbräda. Signerad, daterad -80. Gouache, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm
Bob Matson, Swedish artist born 1945.
Droit De Suite
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday July 19 2021
at 20:09:26
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/7 19:10:24
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bob matson gouache instrumentbräda svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8105 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, sailing-boat. W..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:34
*
Bob Matson
Bob Matson, Swedish artist born 1945.
nr 1408 8609
Bob Matson
(f. 1945), Sverige
Bob Matson (b. 1945), Sweden. Instrumentbräda. Signed, dated -80. Gouache, 24x34 cm, outer dimensions including frame: 37x46 cm,
Instrumentbräda. Signerad, daterad -80. Gouache, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm
Bob Matson, Swedish artist born 1945.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 300 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday July 19 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
19/7 19:10:24 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bob matson gouache instrumentbräda svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8105 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, sailing-boat. W..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:34